Terapie hormonală substitutivă și contraceptivă veterinară

Terapie hormonală substitutivă și contraceptivă

Controlul medical al ciclicității reproductive la câini și pisici poate fi realizat folosind o varietate de medicamente. Steroizii gonadici, cum ar fi progestagenii și androgenii, au fost folosiți de mult timp de-a lungul istoriei. Unele tratamente de acest gen s-au dovedit a fi problematice pentru pacienții patrupezi, acestea având și diferite efecte adverse.

Cu toate acestea, în prezent există mai multe variante de tratament hormonal care s-au dovedit a fi eficiente și sigure pentru animăluțe. Fie că se utilizează ca implant hormonal pentru realizarea castrării chimice, fie pentru a induce căldurile în scop reproductiv, terapiile inovative de care dispunem și-au dovedit eficiența, iar testele realizate pe un număr mare de pacienți au demonstrat siguranța, fapt ce a permis autorizarea acestora pe piața europeană de medicamente.

Uneori terapia hormonală se impune pentru a trata diverse afecțiuni ale aparatului reproducător – fibroadenomatoza mamară, patologii prostatice sau pentru a suplini un deficit endogen – insuficiență luteală.

În oricare din situațiile amintite aveți nevoie de părerea avizată a medicilor noștri!

Dacă doriți să apelați la un astfel de tratament, vă așteptăm cu animăluțul la un control ginecologic/andrologic, astfel medicul în cauză vă va putea recomanda tratamentul potrivit care să nu îl supună pe cățelul/pisica dumneavoastră unor riscuri greu de asumat.