Sindromul ocular la rasele brahicefalice

Sindromul ocular al brahicefalicilor (SOB)

Afecțiunea se întâlnește la rasele brahicefalice de câini și pisici. Rasele de câini brahicefalici (Pug, Bulldog Englez, Bulldog Francez, Boxer, Shih Tzu și Boston terrier) au anumite particularități anatomice ale orbitei și pleoapelor. Fiziologia clipitului particulară acestor rase și deficitul cantitativ și calitativ al filmului lacrimal determină secundar o patologie corneană complexă.

Sindromul ocular al brahicefalicilor (SOB) este reprezentat de oricare dintre aceste combinații de particularități anatomice și fiziologice:

• Exoftamia secundară orbitei puțin generoase;
  • Macroblefaronul determină expunerea sclerei, conjunctivitei și corneei;
  • Entropionul medical (nazal) determină iritații mecanice permanente la nivelul corneei;
  • Trichiazisul caruncular medial;
  • Deficitul cantitativ și calitativ al filmului lacrimal care agravează evoluția leziunilor corneene;
  • „Diamond Shape”, trichiazisul și districhiazisul sunt frecvente la Bulldogul Englez. Secundar acestei patologii palpebrale evoluează ulcerul cornean superficial, indolent, profund sau melting;
  • Faldurile nazale produc iritații mecanice la nivelul corneei și în evoluțiile cronice cheratita pigmentară va determina scăderea vederii.

Tratamentul în Sindromul ocular la brahicefalici este unic pentru fiecare pacient în parte. Majoritatea pacienților sunt candidați atât pentru chirurgie (repoziționarea punctelor lacrimale în fundul de sac conjunctival inferior și cantoplastia medială) cât și pentru terapia locală.

După cantoplastia medială, pacientul va purta guler de protecție timp de 14 zile, până la îndepărtarea firelor de sutură și  tratamentul local se efectuează timp de 14 zile:

• Se îndepărtează secrețiile conjunctivale cu ajutorul dischetelor de demachiat îmbibate cu ser fiziologic, de 2 ori pe zi;
  • Se administrează colirului cu antibiotic și antiiflamator și se aplică pe plaga palpebrală unguent cu antibiotic și antiinflamator, de 2 ori pe zi;

Foarte important!

În urma intervenției chirurgicale se reduce deschiderea palpebrală, se îndepărtează trichiazisul carunular medial și se corectează entropionul medial. Astfel globul ocular va fi protejat și frecvența afecțiunilor corneene traumatice scade semnificativ