Cherry eye si eversia de cartilaj tars

Hiperplazia și prolapsul glandei anexe a pleoapei a treia este cunoscută în literatura de specialitate și sub denumirea de „cherry eye” și se  caracterizează  prin creșterea exagerată în volum a glandei anexe a pleoapei a treia. Când dimensiunea acesteia este evidentă, pleoapa a treia se răsfrânge către exterior și la unghiul intern al ochiului se observă o formațiune rotundă, de culoare roșie. La câine afecțiunea este frecventă la rasele: Shar Pei, Beagle, Pekinez, Shih Tzu, Caniche, Chow-Chow, Bulldog Englez, Rotweiller, Cane Corso, Dog German și la  metiși.

Hiperplazia și prolapsul glandei anexe a pleoapei a treia poate fi însoțită de eversia de cartilaj tars iar intervenția chirurgicală va include și ablația excesului de cartilaj tars. Tratamentul chirurgical în „cherry eye” se realizează prin „Pocket Technique”. Se repoziționează glanda anexă a pleoapei a treia hiperplaziată într-un pliu conjunctival, la fața internă a pleoapei a treia, urmată de sutura conjunctivitei cu fir resorbabil. Firele de sutură nu se îndepărtează.

De ce repoziționarea glandei și nu  ablația acesteia?

Pentru că funcția glandei anexe a pleoapei a treia este de a asigura compoziția optimă a filmului lacrimal. Îndepărtarea chirurgicală a acesteia va determina evoluția cherato-conjunctivitei sicca.

După operație, tratamentul se efectuează timp de 14 zile:

• Se îndepărtează secrețiile conjunctivale cu dischetele de demachiat îmbibate cu ser fiziologic, de 2 ori pe zi;
  • Se administrează colirului cu antibiotic și antiiflamator de 2 ori pe zi;

Complicațiile operației sunt:

• Dehiscența plăgii cu reapariția simptomatologiei;
  • Chistul de glandă anexă a pleoapei a treia (se intervine chirurgical).